Wydaje Ci się, że potrafisz karmić swojego kota…?

Chcesz dla swojego kota jak najlepiej. To przecież oczywiste. Jeśli kot sporą część dnia spędza sam w domu, to chciałbyś mu ten czas jak najbardziej umilić. Zostawiasz mu więc zabawki, czystą kuwetę, świeżą wodę i miskę pełną karmy. No bo przecież kot sam sobie puszki nie otworzy, gdy zgłodnieje…

 

Niestety dbanie o to, by kot miał zawsze coś w miseczce jest najczęściej popełnianym błędem żywieniowym?

Koty (i te duże, i te małe) są drapieżnikami. Oznacza to, że w naturze jedzą tylko wtedy, gdy same coś upolują. Organizm małych kotów (w tym kotów domowych) jest przystosowany do tego, by przyjmować jedzenie małymi porcjami kilka razy na dobę. Koty mają zwyczajnie zbyt małe żołądki, by mogły pomieścić duże porcje jedzenia na raz. I choć może się to wydawać szokujące, nasi domowi pupile powinni być karmieni dokładnie tak samo: ok. 4-5 razy dziennie małymi porcjami albo nawet częściej (oczywiście odpowiednio zmniejszając porcje). Dopuszczalne jest też dawanie zwierzakowi 2 większych posiłków dziennie, o ile kot sam potrafi sobie dozować jedzenie.

Bez względu na to, czy wybrałeś dla swojego kota opcję nr 1 (kilka małych porcji w ciągu dnia) czy opcję nr 2 (większe posiłki 2 razy na dobę) niedopuszczalne jest zostawianie kotu masy przekąsek pomiędzy posiłkami! To najprostsza droga do kociej nadwagi i otyłości oraz wszystkich ich konsekwencji (m.in. cukrzycy, chorób nerek czy wątroby). Kot, który ma stały, nieograniczony dostęp do jedzenia jest też bardziej podatny na wybrzydzanie. No i pozostaje jeszcze kwestia nocnej aktywności. Koteł, który jest karmiony w systemie posiłkowym, prędzej prześpi noc niż jego kumpel, który ma karmę w misce przez całą dobę. Tę prawidłowość przybliżyłam w artykule ?Jak sobie radzić z nocną głupawką?.

Ale czy w takim razie każdy kot musi mieć ograniczany dostęp do pożywienia? Nie, reguła ta nie dotyczy małych kociąt. Te mogą mieć pokarm w misce cały czas, choć najlepiej jest je karmić po prostu zawsze wtedy, gdy są głodne. Młody organizm rozwija się bardzo intensywnie, dlatego potrzebuje dużej dawki energii. Kot 12 miesięczny powinien być już przestawiony na reżim dwóch dużych lub kilku mniejszych posiłków na dobę. W przypadku kociąt dużych ras system posiłkowy możemy wprowadzić nieco później, ok. 15-16 miesiąca życia.

Jeśli do tej pory dawałeś kotu nieograniczony dostęp do karmy, zacznij od dziś przestawiać go na system posiłkowy. Przyzwyczajaj go do tego stopniowo, powoli ograniczając ilość karmy pomiędzy posiłkami. Bardzo pomocna jest też intensywna zabawa tuż przed posiłkiem. Pamiętaj, że nic tak nie pobudzi drapieżnika do jedzenia, jak porządne polowanie!

 

Proszę, udostępnij ten post kociarzom, którzy też popełniają ten błąd. Im więcej świadomych właścicieli, tym więcej zdrowych i szczęśliwych kotów. Daj też znać w komentarzach, czy przestawiłeś już swojego kota na posiłki. Jak długo trwał proces? Jakich tricków użyłeś, żeby przyzwyczaić koteła?

 

 

 

 

Fajny tekst, udostępnię na: