Dziś druga część wakacyjnego poradnika dla kociarzy. W poprzedniej roztrząsaliśmy, czy lepiej jest zostawić kota w domu czy zabrać go ze sobą na wyjazd. Jeśli zdecydowałeś się na tę pierwszą opcję, zapewne chciałbyś zapewnić swojemu Mruczkowi jak najlepszą opiekę. Rozwinę więc nieco temat pozostawienia kota w domu na czas wyjazdu.

 

Najlepiej jest, gdy masz zaufaną osobę, która zgodzi się zamieszkać z kotem podczas Twojej nieobecności.
Osoba mieszkająca u Ciebie daje kotu pewne poczucie stałości ? ktoś kilka razy dziennie krząta się po domu, sprząta kuwetę, karmi, a może nawet mizia i bawi się ze zwierzakiem. Zachowanie rutyny pomaga kotom odnaleźć się w nowej sytuacji, jaką jest Twój brak. A pamiętajmy, że koty są bardzo wrażliwe na zmiany.

Oczywiście zwierzak szybko połapie się, że ktoś inny ogarnia mu miski i kuwetę 😉 Może nawet zareagować na nowego opiekuna chwilowym stresem (chowanie się po kątach, czasowy brak apetytu). Dlatego warto zostawić swój zapach w miejscu, które kot często odwiedza (i w którym czuje się bezpiecznie). Może to być np. część garderoby noszona przez Ciebie przed wyjazdem. Jeśli jednak Twój koteł ogólnie toleruje ludzkie towarzystwo, to opiekun mieszkający u Ciebie będzie dla niego najlepszą opcją.

Jeśli z różnych względów nie możesz zorganizować kotu opieki ?ciągłej?, to wystarczy, że ktoś będzie wizytował zwierzaka z doskoku.
Nawet jedna wizyta dziennie (codziennie) daje radę. No dobrze, ale kogo wybrać na opiekuna? Poniżej moje subiektywne zestawienie, w kolejności od najlepszego do po prostu dobrego rozwiązania:

  • Zaufaną osobę, którą kot zna i lubi, a która potrafi się opiekować kotami
  • Zaufaną osobę, która potrafi się opiekować kotami
  • Zaufaną osobę, którą kot zna i lubi
  • Sprawdzonego i godnego polecenia petsittera
  • Zaufaną osobę, która nie spełnia żadnego z powyższych kryteriów

 

A kim właściwie jest ten cały petsitter?

To nikt inny, jak profesjonalny opiekun zwierząt 😉 W Polsce to nowość, ale zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Petsitter powinien przejść odpowiednie szkolenie zawodowe potwierdzone certyfikatem. Jednak decydując się na usługi petsittera warto wziąć pod uwagę również opinie jego poprzednich klientów. Dlatego świetną opcją jest wyszukanie najlepszego kandydata w serwisie pośredniczącym w zatrudnieniu opiekuna. Jednym z takich serwisów jest nasz rodzimy petsitter.pl.

 

Zdecydowanie najgorszą sytuacją jest ta, gdy nie możesz ani zabrać koteła ze sobą, ani znaleźć mu opiekuna doglądającego go w Twoim domu.
W takim wypadku pozostaje jedynie przeprowadzić gdzieś zwierzaka na czas Twojej nieobecności. Tutaj też masz różne rozwiązania:

  • Powierzyć kota zaufanej osobie. Najlepiej, by w jej domu nie było innych zwierząt. Pamiętaj położyć szczególny nacisk na bezpieczeństwo Twojego pupila. Poinstruuj opiekuna odnośnie niewypuszczania kota na niezabezpieczony balkon czy parapety. Wspólnie zastanówcie się, gdzie najlepiej ustawić kuwetę i miseczki. Postarajcie się ulokować w tymczasowym domu jak najwięcej rzeczy, które pachną Twoim kotem. Dobrym pomysłem jest też zostawienie mu jakiejś rzeczy, która pachnie Tobą. Pozwoli to zwierzęciu szybciej się zaaklimatyzować.
  • Skorzystać z usług hotelu dla zwierząt. Wcześniej warto poczytać opinie poprzednich klientów i samej wybrać się tam na zwiady. Zwróć uwagę, czy koty są tam dobrze odizolowane od siebie i pozostałych zwierząt. Ważne są również czystość obiektu (nacisk kładziemy zwłaszcza na miski i kuwety), częstotliwość i sposób karmienia oraz wygląd pozostałych gości hotelowych. Jeśli w każdej misce widać tę samą suchą karmę, a zwierzęta sprawiają wrażenie bardzo zestresowanych, to nie warto powierzać swojego pupila takiemu ośrodkowi.

 

?? Pamiętaj! Jeśli i tak nie jesteś w stanie zapewnić kotu opieki w domu, to dokładnie przemyśl, czy nie możesz zabrać go ze sobą. Kot, któremu i tak będziesz zmieniał środowisko, zniesie to lepiej, jeśli będzie miał przy sobie swojego człowieka.

 

Tymczasem udostępnij ten tekst innym kociarzom. Wakacyjne rozterki są bardzo popularne o tej porze roku. Ułatwmy więc właścicielom kotów podjęcie rozsądniej decyzji.

 

 

Fajny tekst, udostępnię na: