W temacie wakacji omówiliśmy już wiele zagadnień: podjęcie decyzji o podróży z kotem albo pozostawieniu go w domu, wybraniu odpowiedniej opieki, transporcie kota oraz jak go do tego przekonać. Dziś pozostaniemy jeszcze w wakacyjno-kocim klimacie.

 

Bywa, że wyjeżdżamy na urlop. Bywa, że na wywczasie spotykamy mnóstwo bezdomnych kotów. Bywa i tak, że postanawiamy przygarnąć jakąś kocią bidę i podarować jej lepsze życie ? u nas w domu. Jak się wtedy zachować? Jak zorganizować przewóz kotka? Co mu zapewnić w pierwszej kolejności? Zapraszam do lektury 🙂

Jesteś na wakacjach i zamierzasz przygarnąć lokalnego bezdomniaka? W pierwszej kolejności przemyśl następujące kwestie: jedzenie, zdrowie, kocie akcesoria, transport do domu.

  Jedzenie
Kot musi coś jeść. Nawet, jeśli chcesz kota przejąć dopiero na 5 minut przed wyruszeniem w drogę powrotną, to powinieneś mieć już przygotowany choćby jeden koci posiłek. Najlepiej, gdyby udało Ci się kupić puszkę Animondy Carny albo Smilli (sklepy zoologiczne), ewentualnie Butchersa (dostępny w Lidlu czy Auchanie). Jeśli jednak znajdujesz się w mniejszej miejscowości, bez marketów czy sklepów zoologicznych, możesz kupić po prostu trochę surowego mięsa (serduszka drobiowe,  kawałek łopatki albo trochę mięsa gulaszowego). Pamiętaj, że nie można karmić kota dłużej mięsem bez suplementów. Dlatego postaraj się jak najszybciej zaopatrzyć w zbilansowaną karmę dla kotów. Nie wiesz, jaką karmę wybrać? Przeczytaj ten artykuł.

Zdrowie
Jeśli zgarniasz kota z ulicy, powinieneś liczyć się z tym, że może być chory.
Pasożyty, infekcje czy urazy nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego zaplanuj jak najszybszą wizytę u weterynarza. Jeśli masz taką możliwość, to odwiedź lokalnego weta w miejscowości, w której wypoczywasz. Jeśli nie ? idź z kociakiem do weterynarza, gdy tylko wrócisz z wakacji.

 

Jeśli masz w domu inne zwierzęta, to uratowany kociak powinien po powrocie przejść kwarantannę w pomieszczeniu, do którego reszta zwierząt nie będzie miała wstępu. To kluczowe zarówno dla zwierzaków-rezydentów (nowy kotek może je czymś zarazić), jak i samego kota (obce terytorium + obce zwierzęta to za dużo emocji na raz). O zakończeniu kwarantanny powinien zadecydować weterynarz.

 

Pamiętaj też, że jeśli w Twoim domu są już inne koty, to przyprowadzając kolejnego należy przeprowadzić socjalizację z izolacją. Dlatego kiedy zapadnie decyzja o zakończeniu kwarantanny, nie wypuszczaj nowego koteła od razu ?na salony?. Stopniowe zapoznawanie kotów ze sobą jest kluczem do kociej harmonii 🙂

Kocie akcesoria
Każdy kot powinien mieć miseczki, kuwetę i jakieś schronienie.
To absolutne minimum jeśli chodzi o kocią wyprawkę. Jeśli w momencie przygarnięcia do siebie kotka nie masz żadnej z powyższych rzeczy ? improwizuj! Płytkie talerzyki spokojnie zastąpią kocie miski. Pudełko po pizzy wysypane grubą warstwą żwirku może zamienić się w tymczasową kuwetę. Kartonowe pudło sprawdzi się jako kocie schronienie (a w ekstremalnych wypadkach nawet transporter). Oczywiście nie są to rozwiązania na dłuższą metę, ale dobrze sprawdzają się jako prowizorka.

Gdy już przywieziesz kota do siebie do domu pamiętaj, że w pomieszczeniu, w którym zwierzę będzie przechodziło kwarantannę, również muszą znaleźć się te 3 elementy: miseczki, kuweta i schronienie. Rozmieść je w dużej odległości od siebie. Kuweta nie powinna sąsiadować ani z miskami, ani z legowiskiem.

Docelowo kotek powinien mieć też jakieś zabawki, ale na początek wystarczy np. zakrętka od butelki, patyczek higieniczny albo gałganek na sznurku.

Transport do domu
Dochodzimy do kluczowej kwestii, czyli jak przewieźć kocią znajdę do domu?
Idealnym rozwiązaniem jest umieścić kota w transporterze, ale chyba mało kto wozi ze sobą na wakacje pusty kontenerek 😉 Profesjonalny transporter może zostać zastąpiony przez zamykany koszyk albo kartonowe pudełko. Jeśli zdecydujesz się na pudełko, wcześniej odpowiednio je przygotuj. Przede wszystkim upewnij się, że jest czyste. Możesz wyłożyć je podkładem higienicznym albo zwykłym ręcznikiem. Zrób też w pudełku kilka małych otworów w każdej ściance. Zapewnią wentylację wewnątrz ?transportera?, a dodatkowo kot będzie mógł przez nie obserwować, co dzieje się na zewnątrz. Kiedy już umieścisz kociego pasażera wewnątrz pudełka, zaklej je od góry np. taśmą klejącą. Wystraszony kot może próbować uciec ze środka, a tego chcielibyśmy uniknąć. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zasad podróżowania z kotem, przeczytaj ten artykuł.

 

A czy Tobie zdarzyło się kiedyś przywieźć z wakacji „kocią pamiątkę”? Podziel się tą historią w komentarzach. Udostępnij też ten tekst znajomym. Może ułatwi im to pierwsze dni z kocią znajdą!

 

 

Fajny tekst, udostępnię na: