Czy zdarza się, że Twój kot ostentacyjnie siada tyłem do Ciebie? Czasem od niechcenia liże wtedy łapkę albo uporczywie wpatruje się w pustą przestrzeń. Jeśli brzmi znajomo, to znaczy, że padłeś ofiarą kociego focha.
Koty potrafią okazywać swoje niezadowolenie na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich są bardzo czytelne – na przykład prychanie na weterynarza. Subtelniejsze sygnały bywają dla ludzi mniej oczywiste, ale i tak można się domyślić, co autor miał na myśli. Dobrym przykładem jest tu ruch zagrzebywania łapą posiłku, który nie trafił w koci gust. Zdarza się jednak, że zwierz wznosi się na wyżyny kociej dyplomacji, a jego człowiek kompletnie ignoruje te wysiłki…
Klasycznym przykładem jest tu koci foch.
Gdy małe kotki przychodzą na świat, ich mama musi zadbać o ich prawidłowy rozwój. Najpierw zapewnia im niezbędną opiekę, a w stosownym czasie uczy ich odpowiednich zachowań. Pokazuje zabiegi pielęgnacyjne, uczy polowania, ale też wpaja pewne reguły życia społecznego. Inaczej ciężko byłoby jej zapanować nad rozbrykaną gromadką. Kiedy kocia mama chce pokazać, że dane zachowanie jest nieodpowiednie (ale jeszcze nie naganne), siada tyłem do delikwenta i zwyczajnie go ignoruje.
W dorosłym życiu koty często wykorzystują ten mechanizm. W ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie czyimś zachowaniem. Nie ograniczają się przy tym wyłącznie do swojego gatunku. Kociego focha mogą posmakować również ludzie albo inne zwierzęta zamieszkujące z Mruczkiem. Gdy więc następnym razem kot usiądzie tyłem do Ciebie, to zastanów się, co chce Ci przekazać. Może jest oburzony brakiem uwagi z Twojej strony?
Pamiętaj, że kot najefektywniej uczy się konkretnych reguł, gdy nagradzasz jego pożądane zachowania i ignorujesz te niechciane. Krzyczenie i karanie prowadzi jedynie do nasilenia problemów behawioralnych.
A czy Ty często padasz ofiarą kociego focha? A może sam stosujesz tę metodę wychowawczą?
Moj kot ostentacyjnie „zakopuje” miski po posiłku, czyli mam rozumieć że to oznaka, niezadowolenia z jakości jedzenia?
pozdrawiam,
Dokładnie tak 🙂 Najczęściej zdarza się to, gdy jesteśmy w trakcie przestawiania kota z kiepskiej karmy na lepszą. Jeśli wcześniej jadł karmę np. z dużą ilością roślinnych wypełniaczy albo sztucznie aromatyzowaną, to dopóki nie pozbędzie się tych substancji z organizmu i nie oczyści kubków smakowych – będzie wyrażał swoje niezadowolenie z aktualnych posiłków.
Często zdarza się też, że wybrzydzają koty, które mają stały dostęp do karmy. W takim przypadku pomoże przestawienie kota na system posiłków.
Pamiętajmy jednak, że nie wszystko musi kotu smakować. Zupełnie tak, jak człowiekowi. Jeden kot będzie przepadał za Feringą, a inny tylko ją powącha i zakopie. Inaczej mielibyśmy na rynku tylko jednego producenta karmy 🙂